Ognisko w Warszawie – Parafia św. Pallottiego, ul. Skaryszewska 12

Parafia
Centrum Pomocy Duchowej - ul. Skaryszewska 12 (wejście od ul. Lubelskiej) - spotkania Ogniska Sychar Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej, sala nr 1) – spotkania w następujące poniedziałki: pierwszy, drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca.
Spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Poprzedzone są Mszą św. w kościele o godz. 18:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Przemysław Krawiec SAC.
Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej >>>
Parafia św. Wincentego Pallottiego >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W czwartkowym spotkaniu na temat „Uzdrawiająca siła przebaczenia” uczestniczyły 24 osoby: Jola, Renata, Ania, Marek, Małgosia, Ania, Ania, Robert, Gosia, Marta, Zenon, Dorota, Tomek, Grzegorz, Krzysztof, Ewa, Kasia, Marlena, Jarek, Artur, Jacek, Robert, ks. Jan, Andrzej.
Małgosia przedstawiła temat: „Uzdrawiająca siła przebaczenia” na podstawie książki Avis Clendenen i Troy Martin.
Kluczowy fragment książki:
Kiedy gniew wobec nie okazującego skruchy krzywdziciela zmienia się w gorycz, prawdopodobnie nadszedł czas przeniesienia obowiązku przebaczenia na Boga. Modlitwy zarówno Jezusa, jak i św. Szczepana, a także historia Samuela i Saula, zalecają o wiele zdrowsza reakcję na zerwany związek niż powiedzenie „wybacz i zapomnij” lub wewnątrzpsychiczne podejście do przebaczenia ograniczające ten proces do uczuć i myśli. Wobec niemożności osiągnięcia idealnej konfrontacji, skruchy i przebaczenia, właściwą reakcją zalecaną przez Pismo Święte jest dokonanie międzyosobowego przeniesienia odpowiedzialności. Oddanie uporczywego krzywdziciela Bogu pozwala nam dalej uznawać niesprawiedliwość sytuacji i znaleźć psychologiczne oraz duchowe wyzwolenie. Przeniesienie oddaje krzywdziciela w ręce Boga, który najlepiej radzi sobie z zatwardziałością i arogancją. Biblia w pełni uznaje wagę takiej postawy wobec nie okazującego skruchy krzywdziciela dla zachowania dobrego samopoczucia skrzywdzonego. Dalszy bowiem kontakt miedzy nim a aroganckim krzywdzicielem często owocuje uczuciem urazy, goryczy i nienawiści. Wyczerpawszy wszystkie środki dochodzenia odpowiedzialności na krzywdzicielu, należy przenieść odpowiedzialność za taka zatwardziałą osobę na Boga. Zapewni to nam emocjonalną, psychologiczną i duchową wolność, nawet jeżeli sprawa pomiędzy nami a krzywdzicielem wciąż pozostaje nierozwiązana. Dokonawszy przeniesienia obowiązku konfrontacji i przebaczenia na Boga, możemy dalej uznawać niesprawiedliwość sytuacji, nie będąc jednak przykutym” do krzywdziciela. Przeniesienie odpowiedzialności – jak dowodzi Biblia – zapewnia skrzywdzonemu dobre samopoczucie w obliczu aroganckiego krzywdziciela.

Czy kiedykolwiek zaprosiłeś Boga do zerwanego związku, dokonując przeniesienia odpowiedzialności za przebaczenie krzywdzicielowi na Niego? Jeżeli tak, to co czułeś potem do krzywdziciela, do siebie samego i do Boga? Jeżeli nie, to czy sądzisz, że być może nadszedł czas, by takiego przeniesienia dokonać?

ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska Sychar z Magdą psycholog w poniedziałek 12 października br. o godz. 19.00 w Centrum Pomocy Duchowej (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem Msza św. o godz. 18.00 w Centrum.

Kronika