Ognisko w Warszawie – Parafia św. Pallottiego, ul. Skaryszewska 12

Parafia
Centrum Pomocy Duchowej - ul. Skaryszewska 12 (wejście od ul. Lubelskiej) - spotkania Ogniska Sychar Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej, sala nr 1, przycisk nr 5 na domofonie) – spotkania w następujące poniedziałki: pierwszy, drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca.
Spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Poprzedzone są Mszą św. w kościele o godz. 18:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Przemysław Krawiec SAC, z którym jest możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę - krawiec.przemyslaw@gmail.com , tel. 884 957 453, www.sitis.org.pl Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej >>>
Parafia św. Wincentego Pallottiego >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W spotkaniu Ogniska w poniedziałek 8 września uczestniczyło 13 osób: Dorota, Robert, Ania, Renata, Barbara, Zenon, Darek, Tomek, Basia, Małgorzata, Grzegorz, Andrzej, Tomasz. Spotkanie poprowadzone przez Dorotę poświęcone było tematowi z broszurki Sycharowskiej (str. 25) „Małżeństwa bez rozwodów” o niezwykłej tradycji w miejscowości chorwackiej Siroki Brijeg.

FRAGMENT:
„Gdy pary młodych przygotowują się w Chorwacji do sakramentu małżeństwa, nie mówi się im, że znaleźli idealną osobę, najlepszą partię. Nie! Kapłan oznajmia: „Znalazłeś swój krzyż. To jest krzyż, żeby go kochać, żeby go nieść, krzyż, którego nie będzie można odrzucić, lecz kochać”. Słowa te wypowiedziane we Francji wprawiłyby narzeczonych w osłupienie. Lecz w Hercegowinie krzyż przypomina miłość, a krucyfiks jest domowym skarbem. Narzeczeni, udając się do kościoła, biorą ze sobą krucyfiks, który ksiądz błogosławi.
Podczas wypowiadania przysięgi małżeńskiej odgrywa on główną rolę. Narzeczona kładzie swoją prawą dłoń na krzyżu, a narzeczony – na jej dłoni. Obie dłonie, złączone ze sobą, osadzone są na krzyżu. Kapłan kładzie stułę na ich dłoniach, a wówczas wypowiadają oni słowa przysięgi małżeńskiej i obiecują sobie wierność zgodnie z rytuałem Kościoła. Małżonkowie nie obejmują siebie, lecz krzyż – źródło miłości. Ten, kto widzi ich ręce złączone na krzyżu, rozumie, że jeśli mąż opuści
swoją żonę lub żona opuści swojego męża, wtedy porzuci krzyż. A gdy ktoś opuścił krzyż, nic mu
już nie zostaje, stracił wszystko, ponieważ zostawił Jezusa.
Po ceremonii ślubnej małżonkowie zabierają krucyfiks i  umieszczają go na honorowym miejscu w domu. To miejsce staje się centrum modlitwy rodzinnej, gdyż są oni przekonani, że z tego krzyża zrodzone jest ich małżeństwo i przyszła rodzina.
Gdy pojawiają się problemy, przed tym krzyżem szukają pomocy. Nie idą do adwokata, psychologa, wróżbity czy astrologa, żeby uregulować swoje sprawy. Nie, idą do Jezusa, przed krzyż. Uklękną i przed Jezusem wyleją swoje łzy, wypłaczą swoje cierpienie, a przede wszystkim wzajemnie sobie wybaczą. Nie zasną z ciężkim, urażonym sercem, ponieważ udali się do Jezusa, który jako jedyny ma moc ich zbawić”.

Przypomnieliśmy sobie słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas Mszy św. kanonizacyjnej
księżnej Kingi w Starym Sączu 16 czerwca 1999 roku:
„Święta Kinga uczy, że zarówno małżeństwo, jak i dziewictwo przeżywane w jedności z Chrystusem
może stać się drogą świętości. Ona staje dziś na straży tych wartości. Przypomina, że w  żadnych
okolicznościach wartość małżeństwa, tego nierozerwalnego związku miłości dwojga osób, nie może
być podawana w wątpliwość. Jakiekolwiek rodziłyby się trudności, nie można rezygnować z obrony tej
pierwotnej miłości, która zjednoczyła dwoje ludzi i której Bóg nieustannie błogosławi. Małżeństwo jest
drogą świętości, nawet wtedy, gdy staje się drogą krzyżową.”

ZAPRASZAMY serdecznie na JESIENNE Rekolekcje WTM SYCHAR. W związku z dużym zainteresowaniem i potrzebami, nasze rekolekcje odbędą się w dwóch turach. W obu terminach i miejscach konferencje na temat „MAŁŻEŃSTWO JAKO WSPÓLNOTA DUCHA” wygłosi ks. prof. Tadeusz Guz. Więcej informacji na stronie: http://www.kryzys.org/viewtopic.php?p=606141#606141 .

ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska Sychar w poniedziałek 12 września br. o godz. 19.00 w Centrum Pomocy Duchowej przy ul. Skaryszewskiej 12 (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem Msza św. o godz. 18.00 w Centrum.

Kronika