27 lutego 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Ogniska Wspólnoty Trudnych Małżeństw „SYCHAR” na Skaryszewskiej w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział 14 osób: Zenon, Robert, Karina, Janka, Dorota, Franek, Tomasz, Tomasz, Krzysztof, Ryszard, Tomasz, Robert, Michał i Małgosia. Spotkanie poprowadził Zenon.
Tematem spotkania była rozważania nad modlitwą w małżeństwie, zarówno tą indywidualną, jak i wspólną, autorstwa ks. Dominika Chmielewskiego SDB, wygłoszone w formie konferencji na jednym z forów charyzmatycznych, zatytułowanej „Modlitwa, skrucha i przebaczenie w małżeństwie” (pełny zapis konferencji: http://e-rekolekcje.pl/modlitwa-skrucha-i-przebaczenie-w-malzenstwie/).
Gdy mówimy o małżeństwie, to zawsze staramy się widzieć je jako jedność, jako dopełniony obraz. Ks. Dominik Chmielewski podkreśla, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, ale dopiero razem – mężczyzna i kobieta – dopełniają ten obraz. Dopełnienie tego obrazu realizuje się także w modlitwie – wspólna modlitwa męża i żony jest obrazem modlitwy Boga do Boga: Jezusa do Boga Ojca.
Jeśli pragniemy być silni w modlitwie, modlić się całym sobą, to powinniśmy codziennie czytać psalmy, bo są one doskonałym wzorem modlitwy.
Trwając w małżeństwie powinniśmy uczyć się pokornie modlitwy naszego współmałżonka – z jego sposobem patrzenia na Boga, z jego emocjami, z jego charakterem, z jego osobowością.
Warto mieć świadomość, że modlitwy żony i męża z natury mają swoiste charaktery. Kobieta ukazuje nam moc modlitwy serca – całego jej bogactwa uczuć. Modlitwa mężczyzny prowadzi natomiast do konkretnych decyzji i konsekwencji tych decyzji. Razem te modlitwy dopełniają się.
Wspólna, dopełniająca się modlitwa małżonków bywa jednak często dużym problemem i jest trudna w realizacji. Jednym z powodów jest to, że wiara w wielu małżeństwach stała się prywatną sprawą. Wyraża się to osobnymi modlitwami małżonków. Czasami nawet wspólne odmawianie różańca staje się jakby modlitwą za murem różnych niechęci i zranień, jakie przyniósł dzień.
Tymczasem prawdziwie głęboka, dopełniona modlitwa małżeńska powinna być symfonią serca, duszy i ciała.
Okazuje się jednak, że na drodze do takiej symfonicznej modlitwy największą trudnością jest brak przebaczenia w małżeństwie… Przebaczenia rozumianego jako wyznanie winy, wysłuchanie osoby skrzywdzonej oraz przeproszenie, przebaczenie i ostateczne pojednanie.
Istota trudności związanych z przebaczeniem, trudności na drodze do dobrej modlitwy i jedności małżeńskiej, tkwi w skutkach grzechu pierworodnego. Salezjanin, ks. Dominik Chmielewski widzi to następująco: Po grzechu pierworodnym staliśmy się ułomni. Kobiety mają poranioną emocjonalność – rozumują emocjami. Emocje są rzeczywistością wyznaczającą prawdę i fałsz. Problemem zaś mężczyzn po grzechu pierworodnym jest kompletne rozstrojenie seksualne (nie tylko w sensie dosłownym) oraz egoizm i lenistwo. „I teraz jest pytanie – mówi ks. Chmielewski – co mam zrobić? Jak mamy budować nasze małżeństwo? Jak mamy budować naszą modlitwę, kiedy jesteśmy tak zranieni? Kobieta w swoich emocjach, mężczyzna w swojej seksualności?”
Zdaniem Salezjanina, musimy odkryć fundamentalny problem w naszej duchowości i wskazać na grzech fałszywej dumy. Grzech, z którego prawie nikt się nie spowiada. Fałszywa duma jako bunt, odrzucenie własnej winy. „Fałszywa duma to jest właśnie ten upór, zaciętość, że „ja nie chcę zrobić pierwszego kroku, żeby się pojednać”. Duma to jest to, że czuję się, że nie zrobiłem nic złego”.
Aby wyzwolić się z fałszywej dumy, musimy być pokorni i uniżyć się. Uniżyć się przed Bogiem, a następnie przed małżonkiem. I to dopiero jest niezawodna droga do pięknej, głębokiej wspólnej modlitwy, jednoczącej trwale w miłości małżonków.
W uzupełnieniu konferencji ksiądz Dominik Chmielewski proponuje autorskie rozważania Drogi Krzyżowej dla Małżeństw, dostępne pod podanym na wstępie linkiem.
ZAPRASZAMY do korzystania z rozważań Sycharowskiej Drogi Krzyżowej napisanej przez Sycharków: http://sychar.org/modlitwa/sycharowska-droga-krzyzowa.pdf . Wkrótce będzie ona do nabycia w księgarniach i w wydawnictwie FIDES.
ZAPRASZAMY do wysłuchania audycji Marka Jaromskiego „Ciśnienie na życie” w Radiu Plus z udziałem Grzegorza – Sycharka z Ogniska w Warszawie – dzisiaj we wtorek 28.02 i jutro we środę o 1.03 o godz. 19.30. W tych audycjach Grzegorz mówi o swoim moim małżeństwie, swojej zmianie, aby uzdrowić relacje z żoną i dziećmi.
ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska w drugi czwartek 9 marca br. o godz. 19.00 w Centrum Pomocy Duchowej przy ul. Skaryszewskiej 12 (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem Msza św. o godz. 18.00 w kościele.