W ostatnim spotkaniu Ogniska WTM Sychar na Skaryszewskiej uczestniczyło 12 osób: Zenon, Bartek i Miłka, Tomek, Darek, Basia, Ryszard, Marta, Hubert, Renata, Mirek i Dorota. Z naszej ostatniej broszury przeczytaliśmy fragmenty tekstu Marzeny- Sycharowiczki z Krakowa pt: Zmiany w mówieniu o małżeństwie sakramentalnym po rozwodzie- od mentalnej eutanazji do języka ewangelicznego. Zastanawialiśmy się jak my sami mówimy o mężu, żonie, małżeństwie, małżeństwie po rozwodzie…? Jaki przekaz o małżeństwie wyłania się z języka, jakim się posługujemy? Czy jest on zawsze zgodny z Ewangelią…?
W kontekście języka wspominaliśmy również książkę Marii Vadii pt: Twój język ma moc, a także uwagi Ks.prof.Romualda Jaworskiego na temat tego, w jaki sposób warto się np. przedstawiać: zamiast mówić: mam męża/ żonę/ dzieci, powiedzieć raczej: jestem żoną/ mężem/ matką/ ojcem, bo dopiero tak sformułowana informacja niesie wraz z sobą ideę naszego powołania i automatycznie kierunkuje nas do wewnątrz, do nas samych.
Swój artykuł Marzena kończy tak: Tym, co decyduje o używaniu lub nieużywaniu języka świadczącego o istnieniu sakramentalnego małżeństwa po rozwodzie, jest przede wszystkim wiara w obecność Jezusa w sakramencie małżeństwa.Gdy tej wiary nie ma, zaczyna się traktować małżeństwo sakramentalne po ludzku, a nie w wymiarze nadprzyrodzonym. Gdy wracamy do ewangelicznej wiary w nierozerwalność sakramentalnego małżeństwa, zmienia się nie tylko nasz sposób mówienia. Ma to również wpływ na nasze postawy i nasze zbawienie: „Język ma władzę nad śmiercią i życiem, jak się go używa, takie się spożywa owoce” ( Prz 18,21 tłum.ks. bp. K. Romaniuk ).
ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska z Magdą – psycholog w poniedziałek 13 marca br. o godz. 19.00 w Centrum Pomocy Duchowej przy ul. Skaryszewskiej 12 (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem Msza św. o godz. 18.00 w kościele.