Ognisko w Warszawie – Parafia św. Pallottiego, ul. Skaryszewska 12

Parafia
Centrum Pomocy Duchowej - ul. Skaryszewska 12 (wejście od ul. Lubelskiej) - spotkania Ogniska Sychar Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej, sala nr 1, przycisk nr 5 na domofonie) – spotkania w następujące poniedziałki: pierwszy, drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca.
Spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Poprzedzone są Mszą św. w kościele o godz. 18:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Przemysław Krawiec SAC, z którym jest możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę - krawiec.przemyslaw@gmail.com , tel. 884 957 453, www.sitis.org.pl Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej >>>
Parafia św. Wincentego Pallottiego >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W czwartkowym spotkaniu Ogniska na Skaryszewskiej w dniu 14 lutego 2019 r. wzięło udział 11 osób – Joanna, Marek, Ania, Krzysztof, Iza, Ula, Milenia, Robert, Monika, Dorota i Alicja, która je poprowadziła.
Alicja mówiła o empatii, było to czwarte spotkanie z cyklu „Spotkań przy wodopoju żyraf”, wprowadzających do „Porozumienia bez przemocy” M. Rosenberga.
Zajmowaliśmy się nadal uczuciami i potrzebami, na razie tylko własnymi. Poznawaliśmy różnice między gniewem a złością, między potrzebami i strategiami, szukaliśmy swoich niezaspokojonych potrzeb.
Jeśli uwagę kierujemy na strategie – nie widzimy innych rozwiązań, usztywniamy się, żądamy; jeśli na potrzeby – mamy większą otwartość na inne strategie i na odmowę.
„Zbiorniczki potrzeb” mamy napełnione lub nie od dziecka, skutki tego są odczuwalne także w dorosłości! Dziecko nie może samo zadbać o zaspokojenie swoich potrzeb, to, czy są zaspokojone, zależy od rodziców; dorosły – może! (czasem ma do napełnienia jakąś wyschłą cysternę z dzieciństwa). Jesteśmy odpowiedzialni za zaspokojenie swoich potrzeb. Jeżeli nie zadbamy o zaspokojenie swoich potrzeb, nie zauważymy i nie zaspokoimy potrzeb innych osób. Mamy zaspokajać swoje potrzeby, nie czekać, aż małżonek je zaspokoi. „Ładować akumulatory” w kontakcie z Panem Bogiem i z dorosłymi, nie z dziećmi!
Nie musimy mieć zaspokojonych wszystkich potrzeb, żebyśmy byli szczęśliwi – one mają swoją hierarchię.

TRZY MÓZGI, TRZY ZASADNICZE GRUPY POTRZEB:

– bezpieczeństwa: „pogłaszcz jaszczurkę” = zneutralizuj negatywną skłonność mózgu: „moje życie nie jest zagrożone przez dzikie zwierzęta, jest bezpieczne” + sprawdź, czy w ogóle jest bezpiecznie (nie udawaj, że jest, jeśli nie jest – typowo dla współuzależnienia – tylko działaj, żeby było!)
– jedzenia, picia, snu, osiągania celów, docenienia: „nakarm mysz” = zadbaj o swoje potrzeby fizyczne + zadbaj o swoje cele, o docenienie (jak nie da się od żony, to od siebie samego!)
– miłości, przyjaźni, bliskości, przynależności: „przytul małpę” = zadbaj o więzi: z Bogiem, z sobą, z małżonkiem (wystarczy w jedną stronę – żeby Twoje serce było pełne miłości i przebaczenia!), z dziećmi, z dalszą rodziną i przyjaciółmi, znajomymi (Boża hierarchia!).

Z tych trzech najważniejsza jest potrzeba miłości. Pan Bóg sam ją zaspokaja w 100%!

ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska, które odbędzie się w poniedziałek 25 lutego 2019 r. o godz. 19.00. (wejście do Cenrum Pomocy Duchowej schodami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem – Msza Św. o godz. 18.00 w kościele przy ul. Skaryszewskiej.

Kronika