Ognisko w Warszawie – Parafia św. Pallottiego, ul. Skaryszewska 12

Parafia
Centrum Pomocy Duchowej - ul. Skaryszewska 12 (wejście od ul. Lubelskiej) - spotkania Ogniska Sychar Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej, sala nr 1, przycisk nr 5 na domofonie) – spotkania w następujące poniedziałki: pierwszy, drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca.
Spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Poprzedzone są Mszą św. w kościele o godz. 18:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Przemysław Krawiec SAC, z którym jest możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę - krawiec.przemyslaw@gmail.com , tel. 884 957 453, www.sitis.org.pl Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej >>>
Parafia św. Wincentego Pallottiego >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W czwartkowym spotkaniu Ogniska z Alicją na Skaryszewskiej w dniu 13 czerwca 2019 r. wzięło udział 10 osób: Justyna, Joanna, Agnieszka, Przemek, Andrzej, Ania, Dorota, Monika, Małgosia i Alicja.

Mówiliśmy o empatii wobec innych osób, zwłaszcza wobec naszych małżonków: o tym, że oni jej potrzebują i czasami dlatego decydują się na zdradę, że chcą w ten sposób zaspokoić swoją potrzebę empatii (co niekoniecznie przynosi spodziewany efekt, bo są osoby, które dają empatię tylko na początku znajomości „na wabia”). O tym, że empatia nie może być jedyną formą miłości, zwłaszcza tam, gdzie wchodzi w grę uzależnienie czy przemoc. O tym, że dając empatię komuś innemu, mamy cały czas być uważni też na własne potrzeby. I o tym, jak to konkretnie może wyglądać, czyli jak może brzmieć empatyczne słuchanie kogoś: możemy powtórzyć za tą osobą, jakie były fakty, próbujemy nazywać jej uczucia i potrzeby (i to jest najważniejsze w empatii), a na końcu możemy skierować uwagę na jej pomysły, jak rozwiązać problem (czyli strategie). Jeśli chcemy dać empatię, przede wszystkim mnóstwa rzeczy nie robimy: nie zaprzeczamy, nie doradzamy, nie wypytujemy o szczegóły, nie pocieszamy, nie rozbawiamy, nie porównujemy, nie oskarżamy itd., czyli unikamy tzw. zabójców empatii. Też nie gorszymy się i nie oburzamy, że ktoś czuje to, co czuje – warunkiem dawania empatii jest akceptacja wszystkich uczuć tej osoby.
Wygląda na to, że kiedy… [fakty]
czujesz… [uczucia]
bo potrzebujesz/zależy Ci [potrzeby – takie ogólne, bez czasu, miejsca i osoby]
Czy chciałbyś, żebym/żeby…? [strategia]
Dawanie empatii jest uczynkiem miłosierdzia – przynosi ulgę jak szklanka chłodnej wody w upał 🙂 Przeważnie pomaga też tej osobie ochłonąć z trudnych emocji (wycisza ciało migdałowate w mózgu) i podjąć dobre decyzje. Poza tym empatia zbliża, buduje więź i przynosi radość i osobie słuchanej, i słuchającej.

ZAPRASZAMY na najbliższe spotkanie Ogniska w poniedziałek 24 czerwca (wejście do Pallotyńskiego Centrum Pomocy Duchowej schodami w dół od ul. Lubelskiej). Przed spotkaniem – Msza Św. o godz. 18.00 w kościele przy ul. Skaryszewskiej. Zapraszamy szczególnie na to spotkanie sakramentalnych małżonków, którzy żyjąc w związkach niesakramentalnych pragną pojednania z sakramentalnym współmałżonkiem.

ZAPRASZAMY na Rekolekcje Rodzin wraz z dziećmi i młodzieżą w Ożarowie Maz. Zapraszamy też rodziny żyjące duchowością Krwi Chrystusa z całej Polski 29.07-03.08.2019 r.
Więcej szczegółów:
http://warszawa-pallotyni.sychar.org/files/2019/05/info_podstaw_2019_rekol_rodzin.pdf

Ks. Piotr Arbaszewski – opiekun Ogniska Sychar w Siemiatyczach ZAPRASZA na pielgrzymkę do Włoch „Śladami św. o. Pio” 8-16.07.2019.
Więcej szczegółów:
http://warszawa-pallotyni.sychar.org/files/2019/05/Italia-folder.pdf
Nagranie homilii i konferencji ks. Piotra: https://youtu.be/EME4MEGh1Lc .

POLECAMY teksty:
– „W Bielsku-Białej powstał „Sychar” – dla trudnych małżeństw”: https://bielsko.gosc.pl/doc/5641848.W-Bielsku-Bialej-powstal-Sychar-dla-trudnych-malzenstw ,
– „Bielsko-Biała: nowe ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar””: https://ekai.pl/bielsko-biala-nowe-ognisko-wspolnoty-trudnych-malzenstw-sychar/ ,
– „Rychwałd: konferencja o małżeństwie „Love story czy poligon?””: https://ekai.pl/rychwald-konferencja-o-malzenstwie-love-story-czy-poligon-d570929/ ,
– Przewodniczący Episkopatu Polski o próbie zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła: https://episkopat.pl/en/przewodniczacy-episkopatu-o-probie-zohydzenia-chrzescijanstwa-i-kosciola/ .
– Podziękowanie papieża Franciszka za udział Polaków w Marszach dla Życia: https://ekai.pl/franciszek-wezwal-polakow-do-obrony-zycia/ .

Kronika