Ognisko w Warszawie – Parafia św. Pallottiego, ul. Skaryszewska 12

Parafia
Centrum Pomocy Duchowej - ul. Skaryszewska 12 (wejście od ul. Lubelskiej) - spotkania Ogniska Sychar Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej, przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie (wejście schodkami w dół od ul. Lubelskiej, sala nr 1, przycisk nr 5 na domofonie) – spotkania w następujące poniedziałki: pierwszy, drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca.
Spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Poprzedzone są Mszą św. w kościele o godz. 18:00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Przemysław Krawiec SAC, z którym jest możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę - krawiec.przemyslaw@gmail.com , tel. 884 957 453, www.sitis.org.pl Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej >>>
Parafia św. Wincentego Pallottiego >>>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W spotkaniu Ogniska Sychar na Skaryszewskiej w dniu 9 marca 2020 r. wzięło udział 16 osób: Zenon, Maciek, Hania, Piotr, Mariola, Agnieszka, Małgorzata, Sławek, Ewa, Ewa, Monika, Witek, Jadwiga, Karolina, Maciej i Joanna.

Tematem rozważań był fragment książki Jacka Pulikowskiego „Warto naprawić małżeństwo” (Instytut Wydawniczy „Jerozolima”, 2008).
W rozdziale poświęconym przyczynom kryzysów małżeńskich autor wymienia jako drugą rzecz, po egoizmie, niewłaściwe rozumienie, czym jest kobiecość i męskość i nie wyciąganie praktycznych wniosków z faktu, że żona i mąż są niewiastą i mężczyzną.
Powinniśmy wiedzieć i pamiętać, że „inność kobiety i mężczyzna jest szczególna, bo celowa i daleko idąca”, a jej źródłem mądrość Stwórcy.
Zadaniem kobiety jest „matkowanie”, a mężczyzny „ojcowanie” – nie tylko w wymiarze rodziny, ale i daleko poza nią.
„Kobiece talenty kierują się ku człowiekowi i ku relacji z nim, męskie ku światu, ku walce, panowaniu. kierowaniu sprawami świata. Stara maksyma głosi: Sercem mężczyzna są sprawy świata, światem kobiety sprawy jej serca (…) Mężczyzna chce być w życiu kimś, kobieta… kimś dla kogoś”.
Dlatego zadaniem kobiety nie jest narzekanie na złe relacje, lecz aktywne kształtowanie dobrych. Przede wszystkim poprzez szanowanie siebie i naukę szacunku dla siebie u mężczyzn.
Jacek Pulikowski podkreśla, że „Zadaniem mężczyzny powinno być poczucie odpowiedzialności za losy swej rodziny, społeczności, w której żyje, za losy świata”.
Tymczasem wielkim zagrożeniem współczesnych rodzin jest dość powszechne wśród mężczyzn zagubienie poczucia jednoosobowej odpowiedzialności za losy małżeństwa i rodziny.
Wynika to z faktu, że „dzisiejszy, nafaszerowany hasłami o równości identyczności płci, w efekcie skołowany człowiek może mieć (i ma) poważne kłopoty z akceptacją naturalnej inności kobiet i mężczyzn i w konsekwencji inności należnych im praw i obowiązków”.
Niestety, wpływa to na kondycję małżeństw, na liczne nieporozumienia i kryzysy.
Ww. notatkę sporządził Zenon, który poprowadził spotkanie.

Polecane materiały:
Katolik wobec rozwodu – 25 mitów na temat rozwodu: www.mity.sychar.org
Jak kochać małżonka po rozwodzie?: www.porozwodzie.sychar.org
Świadectwa małżonków przed i po rozwodzie: www.swiadectwa.sychar.org

Kronika